تستخدم TRUMPF Laser and Turret Punch Machine TRAUMATIC 3000R
| الوزن | 950 كيلوجرام |
|---|---|
| الأبعاد | 3200 × 2500 سنتيميتر |
| ماركة | ترامب |
| شرط | 90% جديد |
| وظيفة | قطع, اللكم |
| سنة MFG | 2011 |
| نموذج | TRAUMATIC 3000R |
| أصل | ألمانيا |
| طريقة الدفع او السداد | تي / ت |
| شرط السعر | EXW |
| ضمان | سنة واحدة |
10 متوفر في المخزون

TRUMPF آلة ثقب الليزر والبرج المستخدمة TRAUMATIC 3000R
ميزات لـ Trumpf Used Laser and Turret Punch Machine TRUMATIC 3000
- One machine, many options
You can laser, form, punch, tap, emboss, mark, engrave and deburr with a TruMatic machine. - High-quality results
Scratch-free punching thanks to the descending die. - Clever parts handling, automatic loading and unloading
Removal and sorting solutions for small to large parts. The SheetMaster Compact loads and unloads, the SortMaster Compact sorts finished parts. - Innovative drive, compact design
The Delta Drive brings more dynamic to the machine – and saves 25% of the installation area compared to a sheetmover machine. - Flexible laser processing
With the robust TruDisk solid-state laser, you can achieve excellent productivity even when cutting non-ferrous metal. - عملية بسيطة
Fewer operating steps, easy to learn – the touchpoint HMI makes it much easier to work with the machine.
Technical Data
| أبعاد | |
| العرض | 6935 mm |
| عمق | 6281 mm |
| ارتفاع | 2330 mm |
| الحد الأقصى لمعدل السكتة الدماغية | |
| اللكم (E = 1 مم) | 800 1/min |
| العلامات | 1000 1/min |
| معدل العمل | |
| وضع اللكم ، المحور العاشر | 2500 مم |
| وضع اللكم ، المحور Y | 1250 ملم |
| LASER OPERATION, X AXIS | 2500 مم |
| LASER OPERATION, Y AXIS | 1250 ملم |
| COMBINED OPERATION, X AXIS | 2535 mm |
| COMBINED OPERATION, Y AXIS | 1250 ملم |
| أقصى سمك ورقة | 6.4 ملم |
| الوزن الأقصى لقطعة العمل | 150 كجم |
| قوة اللكم القصوى | 180 kN |
| أدوات | |
| أداة متعددة الوقت لتغيير الوقت | 0.5 s |
| عدد الأدوات / المشابك | 21 pieces / 3 pieces |
| LASER-SPECIFIC DATA – TRUDISK 3001 | |
| MAXIMUM LASER POWER | 3000 W |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, MILD STEEL | 6 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, STAINLESS STEEL | 6 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, ALUMINUM | 5 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, COPPER | 6 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, BRASS | 6 mm |
| إزالة الجزء | |
| الحجم الأقصى للجزء ، المزلق الثابت ، اللكم (مع طاولة متحركة) | 180 mm x 180 mm |
| MAXIMUM PART SIZE, PART REMOVAL FLAP, LASER | 400 mm x 600 mm |
| قيم الاستهلاك | |
| AVERAGE POWER INPUT IN PRODUCTION – TRUDISK 3001 | 8 kW |
| AUTO-SHUTDOWN ACTIVE – TRUDISK 3001 | 0.6 kW |
Equipment for Used Laser and Turret Punch Machine

Descending die
The descending die enables scratch-free punching and forming processes. If required, the die can be lowered during positioning so the sheet does not have any contact with the die – for both punchings, as well as higher forming, dies. When forming downwards, there is no longer the risk of things getting caught.

Ball tables or brush tables
For sensitive materials, which must not have any scratches underneath, you can use brush tables combined with the descending die. Parts that are to be subsequently painted, can also be processed on the handy ball table.
When punching sheet metals, compression, and tensile stresses are placed on the workpiece which can cause sheet deformation. The integrated flattening machine function and the corresponding tool make it possible to even out surface irregularities during the punching process itself.
معلومات الشركة
تتعاون شركة VIGERT بشكل أساسي مع المصانع الكبيرة ، والانتعاش الثابت للمستعمل اضغط على الفرامل, used shearing machines, used hydraulic presses, used punch and laser machine and many other machinery and equipment, professional engineers to test and debug the machine, qualified and then maintenance and repair of the machine, and finally provide customers with high-quality used machines no less than brand new machines.
تمتلك شركة VIGERT نطاقًا تجاريًا كبيرًا وتغطية واسعة ، وتدعو إلى التعاون المربح للجانبين ، وتحويل النفايات إلى كنز ، وتحريك الأصول الخاملة ، هو سعيك والأبد.
After Sales Service for Used Laser and Turret Punch Machine
- سنقدم ضمانًا لمدة عام واحد لجميع ماكينات VIGERT المستخدمة حتى لا يقلق العملاء بشأن الجودة والصيانة.
- يمكن لـ VIGERT تقديم خدمة التجديد لجميع الأجهزة ، ويمكن أن تساعد العملاء على إزالة القلق بشأن إجراءات الاستيراد.
- لدى VIGERT فريق دعم فني ذو خبرة لمساعدة العملاء على حل أي مشكلات تتعلق بالآلات في وقت قصير.
- تم تأسيس VIGERT لأكثر من 15 عامًا وخدمت أكثر من 10 آلاف عميل في جميع أنحاء العالم. لقد فزنا بثقة كل منهم.
لماذا تختار VIGERT؟
VIGERT هو تاجر محترف لآلات تشغيل المعادن المستعملة في الصين لسنوات عديدة ، وقد تم بيع إنتاجنا إلى أكثر من 100 دولة في العالم!
المراجعات
لا توجد مراجعات بعد.