Used BRIDGEPORT Second Hand Vertical Machining Center GX1000 PLUS
| Weight | 950 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3200 × 2500 cm |
| Brand | BRIDGEPORT |
| Condition | 90% New |
| Function | Cutting |
| MFG Year | 2013 |
| Model | GX1000 PLUS |
| Origin | China |
| Payment Method | T/T |
| Price Term | EXW |
| Warranty | One Year |
10 in stock

BRIDGEPORT Second Hand Vertical Machining Center GX1000 PLUS
Information for BRIDGEPORT Second Hand Vertical Machining Center
The Bridgeport® GX-Series Performance Vertical Machining Centers and Drill/Tap centers are designed for flexibility and throughput and built for a production environment. Ideal for both job shops and OEMs, these high-quality, highly specified, and rugged machines were developed for applications that require speed as well as accuracy. The unique design allows the machines to literally overlap one another to better utilize valuable floor space and to promote cell manufacturing and perfect for automation. Add some robots or a gantry system and you can increase your productivity with virtually no labor costs.
Features for Vertical Machining Center
- Heavy Duty Linear Guideways, Ballscrews, and Axis Drives
- Large Capacity, fast performance automatic tool changers
- Elimination of Z-axial movement
- BIG-PLUS dual contact spindle system
- User-friendly Manual Guide I software
- Forkardt Rotary Solutions
Specifications
| Spindle HP (S6 25%) | 15 kW (Fanuc) 15,2 kW (Siemens) 13 kW (Heidenhain) |
| Spindle Speed (max) | 8,000 RPM |
| Travels: X, Y, Z | 1,020 mm x 540 mm x 540 mm |
| Working Surface | 1,120 mm x 540 mm |
| Spindle Taper | # 40 BIG-PLUS |
| Tool Changer | 20 Tools |
| Control Typ | Fanuc i-Serie GX Siemens 828D Heidenhain TNC 620 |
| Approx. Machine Weight | 5.500 kg |
| Floor Space (L x W x H) | 2.935 mm x 2.190 mm x 2.713 mm |
Company information
VIGERT company mainly cooperates with large factories, fixed recovery of used bending machines, used shearing machines, used hydraulic presses and many other machinery and equipment, professional engineers to test and debug the machine, qualified and then maintenance and repair of the machine, and finally provide customers with high-quality used machines no less than brand new machines.
VIGERT company has a large business scope and wide coverage, advocating win-win cooperation, turning waste into treasure, and making idle assets move, is your and my eternal pursuit.
After Sales Service for Vertical Machining Center
- We will offer a one-year warranty for all VIGERT used machines so that customers will have no worry about the quality and maintenance.
- VIGERT can offer the renewal service for all machines, it can help customers to remove the worry about the import procedures.
- VIGERT has an experienced technical support team to help customers solve any machines’ issues in a short time.
- VIGERT has been established for more than 15 years and served more than 10K customers all over the world. We have won the trust of all of them.
Why Choose VIGERT?
VIGERT is a professional used metalworking machine dealer in China for many years, our productions have been sold to over 100 countries in the world!
Reviews
There are no reviews yet.