Used TRUMPF Punch and Laser Machine TruMatric 3000
| Weight | 950 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3200 × 2500 cm |
| Brand | TRUMPF |
| Condition | 90% New |
| Function | Cutting, Punching |
| MFG Year | 2015 |
| Model | TruMatric 3000 |
| Origin | Germany |
| Payment Method | T/T |
| Price Term | EXW |
| Warranty | One Year |
10 in stock

TRUMPF Used Punch and Laser Machine TruMatric 3000 (2)
Features for Trumpf Second Hand TRUMATIC 3000 Used Punch and Laser Machine
- One machine, many options
You can laser, form, punch, tap, emboss, mark, engrave and deburr with a TruMatic machine. - High-quality results
Scratch-free punching thanks to the descending die. - Clever parts handling, automatic loading and unloading
Removal and sorting solutions for small to large parts. The SheetMaster Compact loads and unloads, the SortMaster Compact sorts finished parts. - Innovative drive, compact design
The Delta Drive brings more dynamic to the machine – and saves 25% of the installation area compared to a sheetmover machine. - Flexible laser processing
With the robust TruDisk solid-state laser, you can achieve excellent productivity even when cutting non-ferrous metal. - Simple operation
Fewer operating steps, easy to learn – the touchpoint HMI makes it much easier to work with the machine.
Technical Data
| DIMENSIONS | |
| WIDTH | 6935 mm |
| DEPTH | 6281 mm |
| HEIGHT | 2330 mm |
| MAXIMUM STROKE RATE | |
| PUNCHING (E = 1 MM) | 800 1/min |
| MARKING | 1000 1/min |
| WORKING RANGE | |
| PUNCHING MODE, X AXIS | 2500 mm |
| PUNCHING MODE, Y AXIS | 1250 mm |
| LASER OPERATION, X AXIS | 2500 mm |
| LASER OPERATION, Y AXIS | 1250 mm |
| COMBINED OPERATION, X AXIS | 2535 mm |
| COMBINED OPERATION, Y AXIS | 1250 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS | 6.4 mm |
| MAXIMUM WORKPIECE WEIGHT | 150 kg |
| MAXIMUM PUNCHING FORCE | 180 kN |
| TOOLS | |
| MULTITOOL TOOL CHANGING TIME | 0.5 s |
| NUMBER OF TOOLS/CLAMPS | 21 pieces / 3 pieces |
| LASER-SPECIFIC DATA – TRUDISK 3001 | |
| MAXIMUM LASER POWER | 3000 W |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, MILD STEEL | 6 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, STAINLESS STEEL | 6 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, ALUMINUM | 5 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, COPPER | 6 mm |
| MAXIMUM SHEET THICKNESS, BRASS | 6 mm |
| PART REMOVAL | |
| MAXIMUM PART SIZE, FIXED CHUTE, PUNCHING (WITH MOVING TABLE) | 180 mm x 180 mm |
| MAXIMUM PART SIZE, PART REMOVAL FLAP, LASER | 400 mm x 600 mm |
| CONSUMPTION VALUES | |
| AVERAGE POWER INPUT IN PRODUCTION – TRUDISK 3001 | 8 kW |
| AUTO-SHUTDOWN ACTIVE – TRUDISK 3001 | 0.6 kW |
Equipment for Used Punch and Laser Machine

Descending die
The descending die enables scratch-free punching and forming processes. If required, the die can be lowered during positioning so the sheet does not have any contact with the die – for both punchings, as well as higher forming, dies. When forming downwards, there is no longer the risk of things getting caught.

Ball tables or brush tables
For sensitive materials, which must not have any scratches underneath, you can use brush tables combined with the descending die. Parts that are to be subsequently painted, can also be processed on the handy ball table.
When punching sheet metals, compression, and tensile stresses are placed on the workpiece which can cause sheet deformation. The integrated flattening machine function and the corresponding tool make it possible to even out surface irregularities during the punching process itself.
Company information
VIGERT company mainly cooperates with large factories, fixed recovery of used Press Brake, used shearing machines, used hydraulic presses, used punch and laser machine and many other machinery and equipment, professional engineers to test and debug the machine, qualified and then maintenance and repair of the machine, and finally provide customers with high-quality used machines no less than brand new machines.
VIGERT company has a large business scope and wide coverage, advocating win-win cooperation, turning waste into treasure, and making idle assets move, is your and my eternal pursuit.
After Sales Service for Used Punch and Laser Machine
- We will offer a one-year warranty for all VIGERT used machines so that customers will have no worry about the quality and maintenance.
- VIGERT can offer the renewal service for all machines, it can help customers to remove the worry about the import procedures.
- VIGERT has an experienced technical support team to help customers solve any machines’ issues in a short time.
- VIGERT has been established for more than 15 years and served more than 10K customers all over the world. We have won the trust of all of them.
Why Choose VIGERT?
VIGERT is a professional used metalworking machine dealer in China for many years, our productions have been sold to over 100 countries in the world!
Reviews
There are no reviews yet.